Vztahový koučink a poradenství

Partnerské zážitky tvoří a prohlubují vztah. Díky času, který spolu trávíme, poznáváme jeden druhého, a upevňujeme naši lásku.

 Před 20 lety jsem četla v jedné knize větu, jak důležité je jít s partnerem stejným směrem, stejnou rychlostí, a ve stejný okamžik. Možná bychom to mohli nazvat jako životní souhra. Nevím, jestli slovo “stejné” nezní příliš tvrdě, ale “podobným” se dá nahradit určitě. A ještě jedno je jisté. Směr, rychlost i okamžik se potřebují mít stále na dohled.

Nemluvím o opičení, ani ztrátě vlastní svobody. Je to třeba o tom, že dva jsou tým. Že na cestě, po které jdou, na sebe čekají, že o ní mluví, že společně plánují, a realizují své zážitky. Lidé, kteří tráví většinu času odděleně, a každého střelka kompasu vede k jiným cílům, se dřív nebo později odcizí.

Život je, nejen časově, neuvěřitelně dynamický. Každá životní etapa je individuální, a přesto v něčem podobná. Studujeme, bavíme se, cestujeme, budujeme zázemí, kariéru, máme děti, rozvádíme se, hledáme se, vychováváme vnoučata, nebo si plníme dávné sny. Tým jede podobně rychle, jen občas přidá plyn, či přibrzdí. Někdo napíná síly ve snaze dohnat druhého úprk, někdo má naopak pocit, že čekáním vystojí důlek.

Správné je jenom to, v čem jsme spokojení. Žádné univerzum. Dokud nám aktuální situace vyhovuje, užívejme si ji. Pokud váháte, můžete se zamyslet cestou v autě, na kole, nebo při procházce třeba nad tímto:

  •  Jak moc jste nyní spokojení s trávením vašeho společného času, a co za tím je?
  • Jaký máte pocit z vaší komunikace ohledně společných chvil?
  • Když se díváte do zpětného zrcátka svého života, jak moc toužíte, aby se ubíral právě touto cestou, po které nyní jdete?

Pamatujme, že nikdy není pozdě se domluvit, že jeden doběhne, a druhý počká. Nikdy není pozdě udělat pár kroků ke společnému středu doprava, nebo doleva. Zásadní je, abychom chtěli. Abychom se obrnili trpělivostí, a v případě, že místo týmu vládnou na jednom smetišti dva kohouti, si celou situaci i její dopady uvědomili, a na životní souhře začali společně pracovat.