Vztahový koučink a poradenství

Vnitřní přitažlivost|


Docela často se probírá téma, jak být atraktivní pro druhé. Lidé pro to také dělají spoustu věcí: používají make-up, nakupují si šperky a různé vůně, krásně se oblékají. Ano, chtějí se dobře cítit i sami pro sebe, ale velmi častým a možná i hlavním důvodem je být přitažlivý nebo atraktivní pro druhé. Jeden z mých známých tento druh činnosti nazývá „pávení“. Je to kolikrát až legrační, jaké rafinované strategie dnes mnoho lidí volí, aby přitáhli pozornosti.

To, jak jsme přitažliví pro druhé, však samozřejmě nezáleží pouze na našem „exteriéru“ – mnohem důležitější je vnitřní pocit, se kterým se potýkáme každý den bez ohledu na to, co si vezmeme na sebe.

Měla jsem nejednoho klienta, který si zoufal nad tím, že k sobě nemůže sehnat vhodného partnera. Velmi často tito lidé měli společný znak. Bylo to, jak už možná všichni čekáte, ano – zase to nízké sebevědomí. Pochybnosti se některým do podvědomí zaryly takovým způsobem, že už nebyli schopni ani přemýšlet o ničem jiném než o tom, co jim na sobě vadí, co jim chybí nebo co neustále dělají špatně.

Dovolím si tvrdit, že jednou z nejčastějších chyb při „hledání“ partnera je zanedbávání a ignorování vlastní hodnoty. Pochybnosti, které o sobě lidé mají, doslova zmaří všechny pokusy o to někoho potkat.

Osobní balíček kvalit

Jednou z možností, jak obelstít náš mozek, je začít si uvědomovat sami sebe jako celek. Podívejte se na sebe jako na balíček složený z různých částí. Obyčejně mají lidé tendenci se soustředit na to, co se jim na sobě nelíbí nebo co myslí, že jim chybí.

  • Uvědomte si, že jste složeni s mnoha charakteristik, které vás utvářejí. Je to vaše osobnost, zájmy, zkušenosti, schopnosti nebo intelekt. Zkuste si uvědomit a třeba i sepsat nejméně patnáct vašich (podle vás) žádoucích vlastností.

Podvědomě si můžete být vědomi toho, že tam nějaké máte, ale to často k vyššímu sebevědomí nestačí. Důležité je se s tím ztotožnit a umět si říci: ano, to jsem já. Pokud to z nějakého důvodu nezvládáte, není od věci zajít si za odborníkem nebo se o tom pobavit s někým, komu důvěřujete a víte, že k vám bude upřímný.

  • Neradi si to připouštíme, ale máme samozřejmě i nějaké ty slabé stránky. I ty je fajn si pojmenovat a zviditelnit je. Opět zde dochází k uvědomění a možnosti změnit i to, co se nám na sobě nelíbí. Nejhorší je nevědět o tom nebo to nechat skryté.

Nechtít vidět jednotlivé části naší osobnosti může napáchat ještě více škody, než si myslíme. Kolik lidí se vyhýbá tomu se skutečně poznat. Poznáme-li se na všech možných úrovních, dostáváme osobnostně dál a máme i více síly změnit to, co se nám nelíbí nebo co považujeme za nefunkční.

Sám se sebou v pohodě

Dalším bodem k zamyšlení je fakt, že to, co můžete považovat za slabou stránku vy, nemusí za vadu považovat někdo druhý. Může vám vadit vaše přecitlivělost, zatímco ten druhý ji na vás bude mít rád. Stěžujete si, že se vám na vás nelíbí pihy, někdo jiný je může na vás milovat.

  • I z toho, co se vám na vás mnohdy nelíbí, nakonec můžete udělat přednost. Mít tedy odstup (dívat se na sebe i očima druhých) vám může neskutečně pomoci vidět sebe trochu jinak, než jste byli zvyklí.

Balíček, kterým disponujete, obsahuje spoustu perfektních vlastností, které čekají na vaše objevení nebo pouhé zvědomění. Někdy poslouží tužka a papír, abyste si to vypsali, někdy je lepší o tom začít třeba jen mluvit.

  • Co můžete nabídnout? Můžete druhým nabídnout lásku, přijetí, názory, zkušenosti, možnost vyslechnout, podporu, péči, znalosti? Dejte si tu práci a napište si několik věcí, které mohou ostatní od vás očekávat.

Síla přitažlivosti tedy nespočívá prakticky v ničem jiném než nalezení sebe sama, svých vlastností a hodnot s akceptováním, že jsem hodnotný člověk. Uvědoměním, že si to zasloužíte už jen proto, že jste a že každý má co nabídnout.

Lehce se říká a hůř dělá, říkáte si? Ano, někdy jde o delší hledání, ale určitě stojí za to objevit ten pocit nejen kvůli tomu, abychom k sobě přitáhli ty správné lidi, ale aby se nám dobře žilo se sebou samým. V tom také spočívá samotné sebevědomí.

Sečteno, podtrženo: když dobře vycházíte sami se sebou, dáváte tím i druhým signál, že to s vámi bude fajn.

Zdroj: Psychologie.cz (Nikola Šraibová)