Vztahový koučink a poradenství

Máme se rádi, a přesto se hádáme|


Vztah muže a ženy sebou nese mnoho krásných, ale bohužel i mnoho bolestivých chvil. Není jednoduché vytvořit soulad mezi partnery, když každý je jiný, každý má svoji osobnost a různé potřeby. Jak mají spolu komunikovat, když jejich způsob komunikace je tak rozlišný? Realitou je, že muž a žena mají jiné genetické předpoklady, jsou nasměřováni jiným směrem, mají jiné přemýšlení a hlavně jinak komunikují.

Ano, komunikace a očekávání je to, co ve většině případů způsobuje partnerské problémy!

Muž a žena mají v sobě rozlišné genetické kódy, a ten druhý je často nedokáže dekódovat! Není to chyba ani jednoho z nich, je to prostě genetika, ale dobrá zpráva je, že se můžeme naučit poslouchat a pochopit řeč toho druhého pohlaví. Pozor, nemluvíme o způsobu, kde partnera měníme. To je chyba, na kterou dříve nebo později vztah doplatí!

Jak to můžeme změnit?

Naši klienti jsou ve vztazích nespokojeni, a proto přichází o pomoc k nám. Chtějí se naučit pochopit genetické kódy, svoje i svého partnera a naučit se s nimi pracovat. Je totiž snadné zlomit nad partnerem hůl a říct si, že to nefunguje, že nám to neklape, protože nám protějšek nerozumí. Ano, někdy tomu tak opravdu je. Ale co když máme vedle sebe někoho, s kým bychom mohli být šťastní, a jen díky komunikačnímu šumu se nám to nedaří? Místo toho, abychom se snažili jeden druhého pochopit, bojujeme spolu a snažíme se za každou cenu mít pravdu a poslední slovo. Vstupme si do svědomí a zeptejme se sami sebe, jestli jsme si někdy násilím prosazovali svoji pravdu… Přineslo nám to užitek? Naši klienti říkají, že většinou ne. Vznikla akorát hádka a dusno. Pak nechtěl nikdo ustoupit, a takto se to odvíjelo dál a dál. Tohle opravdu chceme? Není někdy lepší trochu ustoupit a zajistit si klid? Někdy je potřeba udělat ve vztahu „bum“. Ale z kolika případů je to zbytečné? Místo toho by se dalo na našem vztahu pracovat. Chodit domů s pocitem, že nás tam čeká pohoda, klid, porozumění a ne další stres a napětí.

Zahoďme v sobě toho bojovníka, který ničí naše vztahy!

Řešením je snaha pochopit jeden druhého. Uvědomit si, že když nám partner/ka něco říkají, nemusí to byt tak horké, jak si to mi sami ve své mysli přeložíme. Muž a žena chápou a vyjadřují své názory, pocity a přání úplně jiným způsobem. To je v pořádku, pokud ten druhý nepožaduje, aby se všechno řídilo podle něj, a aby partner dokonale chápal naši řeč, naše kódy. Pokud řekne žena svému muži např.: „Ty si ale hrozný, protože si se mne nezastal před našimi kamarády!“, vytvoří v muži obrannou reakci, která vyvolá hněv a muž půjde do opozice. Vznikne hádka a konflikt. Kdyby řekla: „Cítím se fakt hrozně a poníženě, že ses mne nezastal před kamarády.“, muž se spíše nad sebou zamyslí a určitě se nebude více snažit ženu ranit. Když ukážeme tomu druhému, jaké pocity jeho chování v nás vyvolává, a nebudeme přímo na jeho osobu útočit, určitě je vetší šance na produktivní komunikaci a vzájemné pochopení.

Co z toho všeho vyplývá?

Pokud chceme svůj vztah zlepšit nebo zachránit, nejdříve si odpovězme na otázky:
Chci dále zůstat se svým partnerem/kou?
Jsem ochotný/na něco konkrétního pro zlepšení vztahu udělat?

Pokud je odpověď ANO. Můžeme začít!

Genetika muže a ženy – vztahové kódy

Naučme se pochopit genetické nastavení, vztahové kódy toho druhého. Neberme si věci osobně a nečekejme, že ten druhý vždy ví, co po něm chceme. Každý mozek vnímá souvislosti jinak, proto je potřeba se s tímto faktem naučit pracovat. Neútočme na partnera slovně a spíše dekódujme jeho řeč. Vyjadřujme své pocity a nebojme se říct si o pomoc. Komunikujme jasně a bez zbytečného nátlaku. Na každém vztahu se musí pracovat. To, že je náš vztah dlouholetý, na tom vůbec nesejde. Záleží na tom, jestli chceme spolu zůstat, nebo se rozejít. Statistiky ukazují, že 80 % vztahu zanikne zbytečně, jen díky tomu, že partneři spolu neumějí komunikovat a na svém problému neumí zapracovat.

Rády vám v naši vztahové poradně pomůžeme pochopit, co to vztahový kód je, a jak se sním můžete naučit pracovat. Na konkrétních situacích vás naučíme využít svůj vlastní kód tak, abyste porozuměli kódu svého partnera/ky.

Autor: Andrea Změlíková